خاطره خانجانخانی- محقق در حوزه سلامت کودکان👦🏻👶🏻👧🏻
از اثر مار کبری تا قانون اهدای کلیه- تحلیل سیاست

از اثر مار کبری تا قانون اهدای کلیه- تحلیل سیاست

توجه: مجموعه این مقالات تفسیرهای نویسنده هست و ممکنه درست یا نا درست باشه. خوشحال می‌شم نظرتون رو درباره این مقاله مطرح کنید.

این مقاله در ادامه مقاله پیشین نوشته شده. لطفا اگر مقاله قبلی رو نخوندید اونو از اینجا مطالعه کنید.

چند وقت پیش از کنار یکی از بیمارستان‌های تهران می‌گذشتم و این صحنه توجه‌ام رو جلب کرد. تابلوهایی که روی اون‌ها شماره تلفن‌هایی نوشته شده بود و اعلام کرده بودن که آماده فروش اعضای بدن خودشون هستن:

شاید برایتان جالب باشد: اثر مارکبری- استفاده از تفکر سیستمی در سیاستگذاری

شاید برایتان جالب باشد: کوچ کیست و کوچینگ یعنی چه؟

ظاهرا -تا جایی که من بررسی کردم- ایران تنها کشوری هست که خرید و فروش کلیه در اون قانونیه. البته من قانون مربوط به اون رو پیدا نکردم اما از منابع خبری مختلف خوندم که ظاهرا انجمن حمایت از بیماران کلیوی به عنوان یک نهاد قانونی، بین اهدا کننده و گیرنده واسطه می‌شه و مابقی فرایندها در این خصوص انجام می‌شه. تا اینجا این کار یه کار خیر و خداپسندانه است. اما مشکل اونجایی پیش میاد که عده‌ای به عنوان دلال در این فرایند قرار می‌گیرن و سود زیادی از این ماجرا می‌برن. جای تلخ ماجرا اینه که معمولا اهدا کنندگان از خانواده‌های کم درامدی هستن که به دلیل موجهه شدن با مشکلات مالی اقدام به فروش کلیه -و نه اهدای اون- می‌کنن و توی این ماجرای دلالی پول بسیار کمی به اون‌ها می‌رسه. از طرف دیگه بعد از اهدای کلیه اونها نیاز به مراقبت‌های خاص و تغذیه مناسب دارن که معمولا با توجه به فقر مالی‌ای که دارن نمی‌تونن سطح سلامت خودشون رو حفظ کنن و در نتیجه بعد از مدتی با مشکلات زیادی مواجه می‌شن.

تحلیل سیاستی
الزاما هر قانون خوبی که تصویب بشه به این مفهوم نیست که حتما به خوبی اجرا میشه یا نتایج خوبی به همراه داره. هرچند که قانونی کردن اهدای کلیه از فرد زنده -منظور همون فروش کلیه هست- تونسته جون خیلی از افرادی که درگیر دیالیز هستن رو نجات بده، اما از طرف دیگه برای سودجویان فرصتی رو فراهم اورده تا از این آب گل الود ماهی بگیرن. یکی از رموز موفقیت یک سیاست خوب، داشتن تفکر سیستمی هست. در تفکر سیستمی کل سیستم باهم در نظر گرفته می‌شه و اگه قرار باشه تغییری در بخشی از سیستم ایجاد بشه اثر این تغییر در کل سیستم در نظر گرفته می‌شه. برای نمونه در همین سیاستی که مورد بررسی قرار گرفت باید مکانیسم‌های مناسبی جهت پیشگیری از سوء استفاده از این قانون وجود داشته باشه و به شدت رصد بشه تا کمترین سوء استفاده رخ بده.

شاید برایتان جالب باشد: پاسخ به شش سوال مصاحبه دکتری

اما چطور اثر مار کبری رو در سیاست‌ها کم کنیم؟

شاید راهکارهای زیادی برای این موضوع وجود داشته باشه اما توجه به سه نکته مهم و ساده می‌تونه بسیار کمک کننده باشه:

اول اینکه مشکل رو با همه جنبه‌های اون مورد بررسی قرار بدیم و ببینیم که مشکل ما چه ابعادی داره.

دوم اینکه ایعاد راهکارهای پیشنهادی رو مورد توجه قرار بدیم و ببینیم که به کدوم حوزه‌ها توجه می‌کنه و می‌تونه کدوم حوزه‌ها رو تحت تاثیر قرار بده.

و سوم اینکه تاثیرات چند ساله راهکار انتخاب شده رو مورد بررسی و توجه قرار بدیم و ببینیم آیا این راهکار می‌تونه اثرات دیگه‌ای هم داشته باشه یا نه؟

و یادمون باشه الزما آسون‌ترین راه حل، بهترین راه حل نخواهد بود…

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید