ما در طول زندگی در شرایط مختلفی قرار می‌گیریم که نیاز به انتخاب و تصمیم‌گیری درست داریم، از انتخاب یک لباس یا کفش گرفته تا انتخاب شریک کاری و حتی شریک زندگی. تصیمات نقش بزرگی در زندگی ما دارن و می‌تونن جوانب مختلف زندگیمون رو تحت تاثیر قرار بدن. اما نکته مهمی که در تصمیم‌گیری وجود داره اینه که بتونم بهترین تصمیم رو اتخاذ کنیم و بیشترین نتیجه رو از تصمیممون بگیریم. بنابراین لازمه چند نکته رو در تصمیم‌گیری‌هامون لحاظ کنیم.

http://kmit.in/emagazine/wp-content/uploads/2016/11/DecisionMaking.jpg

چطور می‌توانیم خوب تصمیم بگیریم؟

برای گرفتن یه تصمیم خوب فکر کردن و رعایت به چند نکته لازمه. هرچقدر که ما بتونیم این نکات رو در تصمیمات ساده زندگی‌مون تمرین کنیم، می‌تونیم از نتایج اون در تصمیمات بزرگ زندگی هم استفاده کنیم:

نکته اول: مسئولیت همه تصمیمات با خودمونه

باید قبول کنیم که مسئولیت تصمیمی که می‌گیریم با خودمونه و کسی قرار نیست اون رو برامون اجرا کنه و یا پاسخگوی نتایجش باشه. بنابراین باید بپذیریم هر تصمیمی که اتخاذ می‌کنیم چه سخت باشه یا آسون و چه نتیجه خوبی داشته باشه یا بد مسئولیتش با خودمونه. قبول مسئولیت به ما کمک می‌کنه تا این احساس رو داشته باشیم که ما بر همه جوانب تصمیمون اختیار داریم.

https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/images/2016/05/lu-en-csr-2.jpg/jcr:content/renditions/cq5dam.web.787.99999.jpg

نکته دوم: قبل از تصمیم‌گیری یک بار موقعیت‌های مختلف رو بررسی کنید

فرض کنید قرار هست برای همکاری با یک گروه با اون‌ها قرارداد ببنیدید. اما مطمئن نیستید که آیا این کار درسته یا نه؟ یکی از راه‌هایی که می‌تونید تو این شرایط تصمیمات درست‌تری رو اتخاذ کنید استفاده از روش بارش افکار هست. به این صورت که یک ساعت برای خودتون در نظر می‌گیرید و هر نتیجه احتمالی –خوب یا بد- که می‌تونه ناشی از تصمیم شما باشه رو روی کاغذ بنویسید. بعد پیشبینی کنید احتمال رخ داد هر کدوم از این نتایج چقدره. حالا با در نظر گرفتن این احتمالات، وزن نتایج خوب و بد رو باهم مقایسه کنید و ببینید کدوم کفه ترازو ستگین تره. این روش علاوه بر اینکه کمک می‌کنه آگاهی بهتری نسبت به تصمیم‌تون داشته باشید این امکان رو هم فراهم می‌کنه که نتایج منفی رو پیشبینی کنید و راه‌کارهای پیشگیرانه رو برای اون‌ها اتخاذ کنید.

http://amarm.ir/wp-content/uploads/2018/06/s-292.jpg

نکته سوم: از تجربیات پیشین خودتون استفاده کنید

همه ما در گذشته تجربیاتی داشتیم که نتایج اون می‌تونه در تصمیم‌گیری‌هامون کمک کننده باشه، حتی اگه اون تجربه خیلی به موقعیت فعلی مرتبط نباشه. اجازه بدید تجربه‌ای از خودم بگم. وقتی دوران کارشناسی بودم با یکی از همکلاسی‌هام تصمیم گرفتیم یه کار پژوهشی انجام بدیم. اما چون از ابتدای کار وظایف و مسئولیت‌هامون رو مشخص نکردیم و انتظارتمون رو باهم مطرح نکردیم در اواسط کار با مشکل روبرو شدیم. من از این تجربه یاد گرفتم که وقتی وارد رابطه کاری می‌شم یا حتی در بین دوستانم، انتظاراتم رو مشخص کنم و بگم قرار هست چه کاری انجام بدم که دوباره با مشکلی روبرو نشم. اینو بدونید که هر کدوم از شما گنجینه‌ای از تجربیات هستید که باید نسبت به اون آگاهی پیدا کنید! پس قدر خودتون رو بدونید!

https://www.monigroup.com/sites/moni/files/2018-08/customer-experience-strategy.jpg

نکته چهارم: از تجربیات دیگران استفاده کنید

یکی از آسون‌ترین کارهایی که می‌تونید در انجام یک تصمیم‌گیری درست انجام بدید اینه که از تجربیات افرادی استفاده کنید که شرایط فعلی شما رو تجربه کردن. استفاده از این روش به شما کمک می‌کنه که دید عمیق‌تری نسبت به موضوع و عواقب تصمیمتون بدست بیارید. اما فراموش نکنید که باید مواظب تفاوت‌های بین فردی هم باشیم!

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1396/07/11/1396071114451566812134464.jpg

نکته پنجم: تعهد به تصمیم رو فراموش نکنید و تا پایان اونو اجرا کنید!

یادتون باشه تحت هر شرایطی که تصمیم می‌گیرید، مسئول نهایی تصمیم خودتونید و این شما هستید که باید پای کار وایسید! بنابراین انتظار معجزه نداشته باشید. قوی باشید و تا به هدفتون نرسیدید از انجام کار دست نکشید!

http://www.2barabar.com/wp-content/uploads/2016/07/taahod1.jpg

قطعا شما هم تجربیات زیادی در تصمیم‌گیری دارید. خوشحال می‌شیم که تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بذارید!

 

دیدگاهتان را بنویسید