همونطور که در مقاله پروپوزال چیست؟ گفتم، یکی از بخش‌های اصلی پروپوزال بیان مساله هست. بیان مساله در واقع بیانگر موضوع پژوهش شما و اهمیت اون موضوع هست. اینکه چرا لازمه پژوهش شما انجام بشه و و اهمیت اون در چی هست؟

چرا بیان مساله مهمه؟

در حقیقت در بیان مساله شما میاید و اهمیت سوال پژوهش خودتون رو مطرح می‌کنید. فرض کنید می‌خواید پژوهشی درباره افزودن ویتامین D به آرد نانوایی‌ها انجام بدید. مشخصه که انجام دادن این پژوهش هزینه و زمان قابل توجهی نیاز داره. بنابراین لازمه قبل از هر چیز مشخص کنید که اصلا چرا ویتامین D و چرا اونو توی آرد نانوایی‌ها اضافه کنیم؟ هرچقدر شما بتونید دلیل‌های محکمتر و قابل توجهی در این زمینه بیارید، بیان مساله شما قوی‌تر خواهد بود.

دقت داشته باشین که بیان مساله قوی مثل دفاع شما در دادگاه هست. اگه بتونید دلایل خوبی ارائه بدید احتمال پذیرش پروپوزال شما بیشتر خواهد بود.

در بیان مساله چه داریم؟

نوشتن بیان مساله در پروپوزال مثل نوشتن یه داستان می‌مونه. همونطور که یه داستان خوب شروع، بدنه و پایان مشخصی داره بیان مساله هم باید دارای شروع، بدنه و پایان مشخص باشه. بنابراین مهمه که بدونیم در شروع، بدنه و پایان بیان مساله چه چیزهایی لازمه و حتما باید مطرح بشه؟

??????????

**شروع بیان مساله

اگه یه پازل رو در نظر بگیریم هر کدوم از تکه‌های پازل یه پژوهش هستن که بر روی یک صفحه بزرگتر یعنی حوزه پژوهش انجام می‌شن. برای مثال اگه به شما بگن یه گروه دارن پژوهش‌هایی بر روی میزان رضایت کارکنان، عملکرد شغلی کارکنان، درگیری شغلی کارکنان و فرسودگی شغلی کارکنان انجام می‌دن، شما متوجه می‌شید که این پژوهش بر روی حوزه مدیریت منابع انسانی انجام می‌شه و با در کنار هم قراردادن نتایج این پژوهش‌ها متوجه می‌شید وضعیت سازمان شما در این حوزه چجوریه؟ به عبارت دیگه میزان رضایت کارکنان، عملکرد شغلی کارکنان، درگیری شغلی کارکنان و فرسودگی شغلی کارکنان قطعات پازل شما هستن و صفحه اصلی پازلتون مدیریت منابع انسانی است. بنابراین اگه بخوایم خواننده پروپوزال رو با موضوع کارمون و اهمیت اون بیشتر آشنا کنیم بهتره از کل به جزء حرکت کنیم. یعنی اول درباره صفحه پازل یا همون حوزه پژوهشمون توضیح بدیم و بعد اون بخش از پازلی که قراره ما انجام بدیم رو بیان می‌‌کنیم.

حتما بخوانید: پروپوزال چیست؟

معمولا بیان مساله با بیان وضعیت موجود یا یه واقعیت علمی در باره حوزه پژوهش شروع میشه، برای مثال:

50 درصد مرگ‌های ناشی از سکته‌های قلبی در یک‌ ساعت اول به وقوع می‌پیوندد

یا

بیمارستان‌ها بازوان اصلی ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی هستند.

در اینجا مشخصه که پژوهش ما قراره بر روی مرگ‌های ناشی از سکته قلبی انجام بشه و یا بر روی بیمارستان و در حقیقت مرگ‌های ناشی از سکته قلبی و بیمارستان حوزه پژوهش ما هستن. این جملات چون واقعیت (fact) های علمی هستن نیاز به رفرنس خاصی ندارن.

بعد از اینکه حوزه پژوهش رو مشخص کردیم، باید بیان کنیم در این حوزه ما قرار هست چه کاری انجام بدیم و دقیقا کدوم قسمت از پازل رو تکمیل می‌کنیم؟ برای مثال، اگه داشته باشیم:

50 درصد مرگ‌های ناشی از سکته‌های قلبی در یک‌ ساعت اول به وقوع می‌پیوندد. اولین واحد ارائه خدمت که در طول این یک ساعت به بالین بیمار مراجعه می‌کند، اورژانس پیش بیمارستانی است

مشخصه که بخشی از پازل که قراره ما اون رو در این حوزه مورد بررسی قرار بدیم، اورژانس‌های پیش بیمارستانی هستن.

یا

بیمارستان‌ها بازوان اصلی ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی هستند بنابراین لازم است خدمات باکیفتی ارائه دهند تا سطح سلامت مردم افزایش یابد

نشون می‌ده که ما قراره در این حوزه وارد پازل کیفیت خدمات بیمارستانی بشیم.

معمولا بیان مساله با بیان وضعیت موجود یا یه واقعیت علمی در باره حوزه پژوهش شروع میشود

بعد از اینکه ما قطعه پازلمون رو مشخص کردیم، باید اون رو بیشتر و بهتر به مخاطب توضیح بدیم، یعنی برای اون تعریف بیاریم. معمولا بیان 3 تا 5 تعریف کفایت می‌کنه. اما حتما در نظر داشته باشید تعاریفی که ارائه می‌دید دارای منابع معتبری باشن.

حتما بخوانید: ایران پیر می شود- یک تحلیل سیاست

**بدنه بیان مساله

بعد از اینکه صفحه پژوهش، پازل پژوهش و تعریفی از اون رو  ارائه دادیم این بار وارد بدنه بیان مساله می‌شیم. در بدنه بیان مساله باید متغیرهای مستقل و وابسته‌ای که قرار هست در این پازل پژوهشی مورد بررسی قرار بگیرن رو معرفی و هر کدوم رو توضیح بدیم. برای مثال فرض کنید قراره درباره نقش سبک‌های مدیریت بر کیفیت خدمات بیمارستان یک بیان مساله بنویسیم. متغیرهای ما در این پژوهش سبک‌های مدیریت (متغیر مستقل) و و «کیفیت خدمات» (متغیر وابسته) هستن. برای شروع از متغیر وابسته شروع می‌کنیم و اونو توضیح می‌دیم. برای مثال می‌گیم کیفیت خدمات در بیمارستان چه اهمیتی داره؟ اصلا منظورمون از کیفیت خدمات بیمارستان چیه؟ چه عوامل و فاکتورهایی روی کیفیت خدمات بیمارستان موثره و در نهایت بیان می‌کنیم که یکی از عوامل موثر بر کیفیت خدمات بیمارستان، سبک‌های مدیریتی هست، یعنی متغیر مستقلمون رو به متغیر وابسته ارتباط می‌دیم. در مرحله بعد همین فرایند رو برای متغیر مستقل توضیح می‌دیم، یعنی اونو تعریف می‌کنیم و بیشتر درباره ارتباط بین متغیر مستقل با وابسته‌مون توضیح می‌دیم. بهتره در این قسمت چند مثال از پژوهش‌های داخلی و خارجی انجام شده در این حوزه هم آورده بشه تا علاوه بر اینکه اهمیت کار رو بیان می‌کنید شکاف‌های دانشی موجود رو هم بیان کنید.

در بدنه بیان مساله باید متغیرهای مستقل و وابسته‌ای که قرار هست در این پازل پژوهشی مورد بررسی قرار بگیرند رامعرفی می کنیم.

** پایان بیان مساله

در قسمت پایان بیان مساله کافیه یه جمع بندی از آنچه در قسمت شروع و ابتدای بیان مساله گفتید ارائه بدید و در نهایت هدف از انجام پژوهشتون رو مطرح کنید. هدف از انجام پژوهش در واقع همون عنوان طرحتون هست.

حتما بخوانید: اثر مار کبری

چقدر بنویسیم؟

یکی از سوالاتی که همیشه پرسیده می‌شه اینه که طول بیان مساله چقدر باشه؟ طول بیان مساله بیشتر بر می‌گرده به نوع کاری که انجام می‌دید و اهمیت و بزرگی اون کار. اما به طور کلی بیان مساله حداقل باید یک صفحه و نیم و حداکثر 5 صفحه باشه. البته سیاست‌های شوراهای پژوهشی هم متفاوته.

توی این مقاله چی گفتیم؟

تو این مقاله گفتیم که بیان مساله چیه و اصلا چرا مهمه؟ در بیان مساله اهمیت سوال پژوهش خودتون رو مطرح می‌کنین. هر بیان مساله از سه قسمت شروع، ابتدا و پایان تشکیل می‌شه که پیوستگی بین این یه قسمت مهمه. و در نهایت اینکه یادمون باشه نوشتن بیان مساله بیان کننده میزان تسلط شما به موضوع و متون مربوط به اونه. بنابراین قبل از اینکه بخواین بیان مساله بنویسین حتما نگرش نسبتا کاملی به پژوهشی که می‌خواین انجام بدین داشته باشین.

دیدگاهتان را بنویسید