خاطره خانجانخانی- محقق در حوزه سلامت کودکان👦🏻👶🏻👧🏻
کوچ کیست و کوچینگ یعنی چه؟

کوچ کیست و کوچینگ یعنی چه؟

کوچ کیست و کوچینگ یعنی چه؟

قبل از اینکه بخوایم وارد بحث بشیم، ازتون می‌خوام لطفا این ویدئو رو تماشا کنید تا بعد باهم وارد مقاله بشیم!

واژه کوچ و کوچینگ دو واژه‌ای هستن که امروزه به وفور شنیده می‌شن. اما درباره اینکه کوچینگ چی هست و کوچ چه کسی هست انتظارات و نگرش‌های متفاوتی وجود داره که بعضا برخی از اون‌ها درست نیست. در این مقاله می‌خوام به تعریف درست این دو واژه بپردازم.

کوچ چه کسی نیست؟

بیاین از برهان خلف استفاده کنیم و ببینم کوچ چه کسی نیست؟ اولین چیزی که از شنیدن واژه کوچ به ذهن ما می‌رسه اینه که کوچ همون مربی ورزشیه. در حقیقت کوچ مربی هست اما می‌تونه در امور دیگه هم مربی باشه. کاری که یه مربی انجام می‌ده اینه که فرد رو بر اساس توانمندی‌های خودش هدایت می‌کنه. در واقع کوچ به مراجع خودش نشون می‌ده که او چه توانمندی‌هایی داره و چطور باید از این توانمندی‌ها استفاده کنه؟ بر همین اساس کوچ یه سری ابزارها و مهارت‌ها رو لازم داره. کاری که کوچ انجام میده رو اصطلاحا کوچینگ می‌گن. اما اجازه بدید قبل از اینکه وارد ابزارها و مهارت‌های کوچینگ بشیم، ببینیم کوچ چه کسی نیست؟

کوچ به مراجع خودش نشون می‌ده که او چه توانمندی‌هایی داره و چطور باید از این توانمندی‌ها استفاده کنه؟

کوچ مشاور نیست!

نباید از کوچ و فرایند کوچینگ انتشار گرفتن مشاوره داشت. کاری که یه مشاور انجام می‌ده اینه که به شما تجویز می‌کنه چکاری رو انجام بدید و چه کاری رو انجام ندید. اما کوچ چنین کاری رو انجام نمی‌ده. در واقع کوچ اجازه مشاوره دادن نداره! مشاوره یه امر و موضوع تخصصی هست و به سال‌ها مطالعه و تمرین نیاز داره.

http://fei.ac.ir/wp-content/uploads/2018/10/final-clock-2-300x227.png

کوچ منتور هم نیست!

منتور کسی هست که یه مسیری رو رفته و در اون موفق شده. حالا می‌تونه به شما بگه این مسیر چه ویژگی‌هایی داره و همونطور که خودش در این مسیر به موفقیت رسیده شما رو هم راهنمایی کنه تا موفق بشید. مثلا من می‌تونم در زمینه ثبت اختراع، المپیاد و قبولی در دکتری کوچ شما باشم. اما در زمینه استارتاپ نمی‌تونم، چون تجربه‌ای که در این زمینه‌ دارم تجربه موفقی نبوده. بنابراین کسی به شما خدمات کوچینگ می‌ده الزاما نباید حتما در اون حوزه صاحب‌نظر باشه یا اون رو تجربه کرده باشه.

https://static1.donya-e-eqtesad.com/thumbnail/MWU3NjhjYTFl/QHn8O9nsSzT8qCU7RegsN6Pbb5v74eEtbKeSOh05RaacJcUi8HQb30t7TZyzEhnm/.jpg

کوچ حتی معلم و آموزگار هم نیست!

وقتی شما به یه معلم یا آموزگار مراجعه می‌کنید او به شما در خصوص یه مطلب خاص نکاتی رو آموزش می‌ده، اما بعد از آموزش شما رو رها می‌کنه. در واقع آموزگار یا معلم این وظیفه رو نداره که بررسی کنه و ببینه آیا چیزی که به شما آموخته تونسته راهگشای مشکل شما باشه یا نه؟ در حالی که یکی از وظایف کوچ پیگیری کردن شما هست.

http://dabiraria.ir/wp-content/uploads/28536.jpg

حالا کمی برامون مشخص شد که کوچ چه کسی هست!

کوچ کسی هست که شما رو در راستای رسیدنتون به هدف هدایت و حمایت می‌کنه. برای این کار کوچ خودش رو به سه ابزار مهم مجهز می‌کنه:

ابزار اول اعتماد و امنیت هست. کوچ به شما این اعتماد و امنیت رو می‌ده که قرار نیست درباره کاری که انجام دادید یا می‌خواید انجام بدید قضاوت بشید. در حقیقت او شما رو نسبت به رفتارهایی که تاکنون داشتید و تصمیماتی که تا الان گرفتید قضاوت نمی‌کنه. همین ابزار به مراجع کمک می‌کنه تا احساس راحتی بیشتری داشته باشه و بتونه بی پرده بسیاری از حقایق رو مطرح کنه.

ابزار دوم آینه هست. در طی فرایند کوچینگ، کوچ بارها و بارها به شما آینه‌ای رو نشون می‌ده که شما رو درباره موضوعتون به خودآگاهی می‌‌رسونه. در حقیقت این آینه خود واقعی شما رو بهتون نشون می‌ده. در حقیقت کوچ مسیر حرکت شما رو از دید فردی که در مسیر نیست و فقط ناظر بر حرکت شما در مسیر هست براتون مشخص و شفاف می‌کنه. اگه فکر می‌کنید کوچ آینه اشتباهی رو انتخاب کرده ایرادی نداره! آینه‌ها رو می‌شه به راحتی عوض کرد تا تصویر بهتری از واقعیت موجود رو نشون بده.

ابزار سوم نور هست. در بسیاری از موارد مراجع توانمندی‌ها و قابلیت‌هایی رو داره که از چشم خودش به دور مونده. وظیفه کوچ این هست که به زوایای تاریک مسیر حرکت مراجع نور بندازه تا اون بتونه قابلیت‌ها و توانمندی‌های خودش رو ببینه. با این کار علاوه بر اینکه اعتماد به نفس مراجع رو بالا می‌بره و اون رو با لایه‌های پنهان وجودی خودش آشنا می‌کنه، مسیر‌های جدیدی رو هم برای او مشخص‌ می‌کنه که می‌تونه در راستای رسیدنش به هدف امتحان کنه.

https://blog.evand.com/wp-content/uploads/2017/12/climbing1-640x326.jpg

تا اینجا متوجه شدیم کوچ با سه ابزار مهم اعتماد و امنیت، آینه و نور مراجع خودش رو راهنمایی و هدایت می‌کنه تا بتونه به اهدافش دست پیدا کنه. مهمترین نکته‌ای که در کوچینگ وجود داره اینه که کوچ شما رو در هیچ مرحله‌ای رها نمی‌کنه و قدم به قدم تا موفقیت شما رو همراهی خواهد کرد. مگراینکه خودتون تصمیم بگیرید دیگه این مسیر رو ادامه ندید!

کوچ شما رو در هیچ مرحله‌ای رها نمی‌کنه و قدم به قدم تا موفقیت شما رو همراهی خواهد کرد.

حالا که متوجه شدید کوچ چه کسی هست و چه کاری انجام می‌ده از شما می‌خوام مجدد ویدئوی اول صفحه رو ببینید!

خوشحال می‌شم نظرات و سوالاتتون رو در پایین این صفحه با ما به اشتراک بذارید.

 

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید