خاطره خانجانخانی- محقق در حوزه سلامت کودکان👦🏻👶🏻👧🏻
اثر مار کبری- استفاده از تفکر سیستمی در سیاستگذاری

اثر مار کبری- استفاده از تفکر سیستمی در سیاستگذاری

توجه: مجموعه این مقالات تفسیرهای نویسنده هست و ممکنه درست یا نا درست باشه. خوشحال می‌شم نظرتون رو درباره این مقاله مطرح کنید.

از هندوستان تا اثر مار کبری

زمانی که هندوستان مستعمره انگلستان بود، دیدن تعداد مارهای کبری در سطح دهلی خیلی زیاد شده. حکومت انگلستان تصمیم گرفت کاری برای این موضوع انجام بده. بعد از جلسات بسیار تصمیم گرفته شد که موضوع رو با مشارکت مردم حل کنن. به این صورت که از مردم خواسته شد مارهای کبری‌ای که می‌بینن و بکشن و برای اینکه در اون‌ها انگیزه ایجاد کنن قول دادن به ازای هر جسد مار، مبلغی به مارگیرها پرداخت می‌شه. طولی نکشید که بعد از یه مدت کوتاه تعداد مارهای موجود در سطح شهر به شدت کاهش یافت و بحران رفع شد. اما هنوز هم بودن افرادی که اجساد مارهای مرده رو به حکومت می‌اوردن و درخواست پول می‌کردن.

https://tag.ir/wp-content/uploads/2016/10/%D9%85%D8%A7%D8%B1-615x400-1.jpg

شاید دوست داشته باشید:کوچ کیست و کوچینگ یعنی چه؟

بعد از مدتی که این روند ادامه پیدا کرد، حکومت نسبت به این افراد مشکوک شد و شروع به بررسی‌های بیشتر در این خصوص کرد. در آخر مشخص شد که بعضی از افراد از موقعیت سوء استفاده کردن و خودشون دست به پروش مار زدن و از این طریق از دولت پول می‌گیرن.

دولت که این ماجرا رو متوجه شد، اعلام کرد از این به بعد اگه کسی جسد مار بیاره، نه تنها به او پاداش داده نمی‌شه بلکه به عنوان پرورش دهنده مار به زندان میوفته و جریمه می‌شه. و این شد که بعد از این ماجرا دوباره تعداد مارهای داخل شهر به شکل اولش بر می‌گرده.

https://thefinancialexpress.com.bd/uploads/1516113733.jpg

تحلیل سیاستی

اثر مار کبری (Cobra effect) زمانی اتفاق می‌افته که راه حل احتمالی یک مساله در واقع مشکل رو بیشتر می‌کنه و به عبارتی عواقب ناخواسته داره. بسیاری از سیاست‌هایی که تدوین و اجرا می‌شن می‌تونن دچار این اثر بشن و در نهایت به هدف نهایی خودشون نرسن. در مقاله بعد به یکی از این سیاست‌ها خواهیم پرداخت.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید