خاطره خانجانخانی- محقق در حوزه سلامت کودکان👦🏻👶🏻👧🏻
مراقبت‌های تکاملی دوران ابتدای کودکی چیست؟

مراقبت‌های تکاملی دوران ابتدای کودکی چیست؟

توجه: این مقاله در ادامه مقاله چگونه فرزند سالم داشته باشیم؟ نوشته شده. اگه مقاله قبلی رو نخوندید می‌تونید از اینجا بخونید.

https://zero-to-three.s3.amazonaws.com/images/2564/c1c9a9e0-a3b5-4c28-a702-24e3671f5872-landscape_small.jpg?1536256768

همونطور که در مقاله قبل گفته شد، دوران ابتدای کودکی یکی از مهمترین دوران‌های زندگی هر فردی هست که نقش مهمی در سلامت آینده اون داره و در این دوران باید مراقبت‌های تکاملی برای کودک در نظر گرفته بشه. در این مقاله مقدمه‌ای از مراقبت‌های تکاملی دوران ابتدای کودکی گفته می‌شه و در مقاله‌های بعد این مراقبت‌ها به طور مفصل مورد بررسی قرار می‌گیرن. منظور از مراقبت های تکاملی انجام محافظت‌ها و مراقبت‌هایی هست که تکامل مطلوب کودک رو تضمین می‌کنه و باید از زمان تولد تا سن هشت سالگی برای کودک انجام بشه.

منظور از مراقبت های تکاملی انجام محافظت‌ها و مراقبت‌هایی هست که تکامل مطلوب کودک رو تضمین می‌کنه و باید از زمان تولد تا سن هشت سالگی برای کودک انجام بشه.

https://betterhealthosteopathy.nz/wp-content/uploads/2016/02/happy-healthy-children-pain-injury.jpg

چرا وجود این مراقبت‌ها مهمه؟

به طور معمول دوران کودکی از زمان لقاح و دوره جنینی تا سن هشت سالگی در نظر گرفته می‌شه. در این دوران کودک از نظر فیزیکی، اجتماعی، احساسی و عقلانی رشد می‌کنه. بنابراین اگه خانواده‌ها اطلاعات کافی در باره نیازهای مهم این دوران داشته باشن، می‌تونن نقش مهمی در توسعه رشد کودکشون بازی کنن. بر همین اساس، اگه مشکلات و مخاطرات محیط فیزیکی و اجتماعی در این دوران به خوبی شناخته بشه و برای به حداقل رسوندن اون اقدامات لازم انجام بشه، می‌شه از رخداد بسیاری از پیامدهای ناگوار –که حتی ممکنه در بزرگسالی اتفاق بیوفته- جلوگیری کرد.

از زمان تولد تا هشت سالگی کودک از نظر فیزیکی، اجتماعی، احساسی و عقلانی رشد می‌کنه.

https://www.babycenter.com/ims/2015/04/833x469x465382081_wide.jpg.pagespeed.ic.ayrogmX8sO.jpg

چرا از تولد تا هشت سالگی؟

از دیدگاه تئوری‌های یادگیری، در دوره زمانی از تولد تا هشت سالگی غالبا یادگیری از طریق رفتار رخ می‌ده. بنابراین بیشترین میزان یادگیری کودک قبل از هشت سالگی رخ می‌ده و این یادگیری زمانی مطلوب هست که کودک اشیایی در اختیار داشته باشه تا بتونه با دستکاری اونها دنیای پیرامون خودش رو کشف کنه. البته ایجاد یک شرایط ایمن برای این موضوع بسیار مهمه.

در سن هفت تا هشت سالگی، کودک به سن استدلال می‌رسه و بنابراین به شکل متفاوتی به دنیا نگاه می‌کنه. در این سن هست که می‌تونه با ایده‌ها بازی کنه، مفاهیم ذهنی رو یاد بگیره و کمتر به اشیاء وابسته باشه. هرچند که در این دوران یادگیری از طریق مشاهده و شنیده شدن هم صورت می‌گیره.

بیشترین میزان یادگیری کودک قبل از هشت سالگی رخ می‌ده و در سنین هفت تا هشت سالگی استدلال رو یاد می‌گیره.

https://cdn.i.haymarketmedia.asia/?n=campaign-asia%2Fcontent%2Fshutterstock_54961309_toys_600x400.jpg&h=570&w=855&q=100&v=20170226&c=1

در این مقاله به بررسی اهیمت مراقبت‌های تکاملی دوران ابتدای کودکی پرداخته شد. در مقاله آینده هر یک از ابعاد مراقبت به طور مفصل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. خوشحال می‌شیم که نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید.

این پست دارای 4 نظر است

  1. دوست عزیز، Hani
   سلام
   خوشحالیم که مطالب ما برای شما مفید بودند.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید