طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنندطراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند

خاطره خانجانخانی

از صفر تا صد پژوهش- انتخاب مجله مناسب بر اساس چکیده مقاله- چطور یک مجله مناسب برای چاپ مقاله پیدا کنیم؟

پیدا کردن یه مجله مناسب یکی از گام‌های اساسی در چاپ یک دستنوشته هست. توی این نوشته می‌خوام اطلاعات جالبی درباره این موضوع بهتون بدم.

 

چند وقت پیش داشتم برای یه دستنوشته دنبال یه مجله خوب می‌گشتم که با چند تا سایت جالب آشنا شدم. همونطور که می‌دونید روش‌های مختلفی برای پیدا کردن مجله مناسب برای دستنوشته وجود داره. یکی از راه‌ها پیدا کردن مقاله مناسب بر اساس چکیده دستنوشته‌ای هست که می‌خوایم ارسال کنیم. بعضی سایت‌ها هستن که به شما کمک می‌کنن تا بر اساس چکیده دستنوشته‌تون مجله مناسبی رو انتخاب کنید. در این نوشته چند تا از این سایت‌ها رو معرفی می‌کنم و باهم یه چکیده مقاله رو امتحان می‌کنیم. دلیل انتخاب این سایت‌ها این بود که جزء سایت های اول گوگل بودن. بنابراین اگه شما گزینه یا سایت بهتری رو می‌شناسید خوشحال می‌شم باهامون به اشتراک بذارید!

سایت ژورنال فاوندر (Journal founder)

ژورنال فاوندر یکی از سایت‌هایی هست که در واقع زیر مجموعه الزویر فعالیت می‌کنه و جزئی از اونه. برای ورود به این سایت اینجا رو کلیک کنید.

بعد از ورود به این سایت این صفحه براتون باز میشه.

در اینجا شما باید اطلاعات لازم یعنی عنوان، چکیده، واژگان کلیدی و حوزه پژوهشتون رو وارد کنید. برای مثال من چکیده یکی از مقالاتم رو در اینجا وارد کردم:

همونطور که می‌بینید 28 مجله برای من پیشنهاد شده که اطلاعاتی در باره هر کدوم از اون‌ها ارائه شده.

سایت ژورنال ساجستر (journal suggester)

این سایت هم یکی از سایت‌های خوبی هست که بر اساس چکیده دستنوشته می‌تونید یه مجله خوب پیدا کنید. این سایت زیر مجموعه اسپرینگر فعالیت می‌کنه. برای ورود به این سایت اینجا رو کلیک کنید.

این سایت هم مثل سایت ژورنال فاوندر، اطلاعات چکیده دستنوشته رو لازم داره. اجازه بدید چکیده دستنوشته شامل عنوان، چکیده و حوزه پژوهش رو در اون وارد کنم تا ببینیم چه مجلاتی پیشنهاد می‌ده:

همونطور که می‌بینید تعدادی مجله توسط این سایت پیشنهاد داده شده و اطلاعاتی درباره هر یک از مجلات داده شده. مثلا مجله Social Indicators Research با ایمپکت 703/1، 38 روز طول می‌کشه تا دستنوشته ما رو تعیین تکلیف کنه و 14 درصد احتمال داره که دستنوشته من در این مجله پذیرفته بشه.

سایت وایلی (WILY)

وایلی یه صفحه‌ای داره با عنوان Find the right journal to publish your research یا یه مجله یا ناشر خوب برای پژوهشتون پیدا کنید! برای وارد شدن به این صفحه، اینجا رو کلیک کنید.

توی این صفحه سه راهکار در مقابل شما وجود داره:

ژورنال فاوندر ما رو امتحان کنید (Try our Journal Finder)

پیشنهاد خبرگان رو ببینید (Get expert recommendations)

ژورنال‌های وایلی رو جستجو کنید (Explore Wiley’s journals)

حالا هر کدوم از این راهکارها رو به طور جداگانه بررسی می‌کنیم:

ژورنال فاوندر ما رو امتحان کنید (Try our Journal Finder)

برای وارد شدن به این صفحه، اینجا رو کلیک کنید.

با کلیک کردن شما با این صفحه روبرو می‌شید. در اینجا هم باید اطلاعات چکیده رو وارد کنید، شامل عنوان و متن چکیده. حالا از شما می‌خواد از بین دو گزینه یکی رو انتخاب کنید: مجلات مرتبط با موضوع رو پیدا کنم (FIND MATCHING JOURNALS) یا اینکه صرفا بر اساس عنوان مجله رو پیدا کنم (FIND JOURNAL BY TITLE)؟ من هر دو گزینه رو امتحان می‌کنم و با گزینه اول شروع می‌کنم:

همونطور که می‌بینید تعدادی سایت معرفی کرده و اطلاعاتی درباره اون‌ها ارائه داده. مثلا بیان کرده که هر سایت چقدر با پژوهش من Relevance یا مرتبطه.

حالا بیاین گزینه FIND JOURNAL BY TITLE رو انتخاب کنیم:

همونطور که می‌بینید هیچ مجله‌ای رو متناسب با عنوان پژوهش من پیشنهاد نداد.

خب، همونطور که خاطرتون هست این سایت سه راهکار رو برای ما در نظر گرفته بود. راهکار اول ژورنال فاوندر ما رو امتحان کنید (Try our Journal Finder) بود که مفصل درباره‌اش حرف زدیم. اما راهکار دوم پیشنهاد خبرگان رو ببینید (Get expert recommendations) هست. برای ورود به این صفحه اینجا رو کلیک کنید.

در این قسمت چکیده دستنوشته شما توسط گروهی از خبرگان بررسی می‌شه و اون‌ها به شما پیشنهاد می‌دن چه مجله‌ای رو انتخاب کنید. خوبی این روش اینه که احتمال انتخاب بهترین ژورنال برای شما بالا می‌ره و علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، بهترین مخاطبین شما هم می‌تونن به دستنوشته شما دسترسی داشته باشن. البته این گزینه پولی هست و الان که دارم اینو براتون می‌نویسم 220 دلار هزینه داره.

و اما راهکار سوم این سایت، ژورنال‌های وایلی رو جستجو کنید (Explore Wiley’s journals). برای ورود به این صفحه اینجا رو کلیک کنید.

همونطور که مشاهده می‌کنید در این صفحه فهرستی از مجلاتی که توسط وایلی منتشر می‌شن رو می‌تونید بررسی کنید. این مجلات بر اساس حروف الفبا چیده شدن و با مراجعه به جعبه سمت چپ می‌تونید مجلات رو بر اساس حروف الفبا انتخاب کنید.

سایت ژورنال گاید (journal guide)

سومین و آخرین سایتی که قرار هست در این نوشته بررسی بشه، سایت ژورنال گاید هست. برای ورود به این سایت اینجا رو کلیک کنید.

همونطور که در این صفحه مشاهده می‌کنید، اطلاعات چکیده دستنوشته شامل عنوان یا واژگان کلیدی و چکیده رو باید وارد کنید. بیاین ببینیم درباره چکیده دستنوشته من چه پیشنهادی داده می‌شه؟

همونطور که می‌بینید 33 مجله به من پیشنهاد شده و اطلاعاتی مثل انتشارات مجله، ایمپکت فاکتور اون و اوپن اکسس بودن یا نبودن اون بیان شده که با مراجعه به هر کدوم می‌تونید اطلاعات لازم رو درباره اون مجله بدست بیارید.

خب، این هم از پیدا کردن مجله. همونطور که ابتدای این نوشته هم گفتم، این سایت‌ها بر اساس جستجوی گوگل انتخاب شدن. بنابراین اگه سایت بهتری سراغ دارید یا با اون کار کردید ممنون می‌شم با من به اشتراک بذارید!

اگه درباره این پست سوالی دارید آخر این نوشته بپرسید.

دوستدار شما- خاطره خانجانخانی ?

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور