طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنندطراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند

خاطره خانجانخانی

از صفر تا صد پژوهش-چطور از بانک اطلاعات نشریات علوم پزشکی کشور استفاده کنیم؟- راهنمای استفاده از بانک اطلاعات نشریات علوم پزشکی کشور

سلام دوستان عزیزم

امیدوارم حالتون خوب باشه!

توی چند مقاله قبل سامانه منبع یاب وزارت بهداشت رو معرفی کردم. در این مقاله می‌خواهم یه بانک اطلاعاتی خیلی خوب رو براتون معرفی کنم: بانک اطلاعات نشریات علوم پزشکی کشور.

اندر احوالات بانک اطلاعات نشریات علوم پزشکی کشور

 بانک اطلاعات نشریات علوم پزشکی کشوردر خردادماه 1396 به طور رسمی راه‌اندازی شد. هدف از راه‌اندازی این سایت جمع آوری اطلاعات مجلات علمی پژوهشی مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هست و اطلاعات کاملی از مجلات مثل عنوان، شاپا، آدرس وب، آدرس ایمیل، آدرس پستی، نام صاحب امتیاز، مدیرمسئول، سردبیر و  ناشر مجله، تاریخ اعتبار، موضوع و بانک‌های اطلاعاتی و نمایه‌ کننده مجله رو ارائه می‌ده. بنابراین این سامانه برای کسانی که می‌خوان مقالاتشون رو در مجلات علمی‌پژوهشی ایران چاپ کنن گزینه فوق‌العاده‌ای هست.

چطور از سامانه استفاده کنیم؟

برای ورود به سامانه بانک اطلاعات نشریات علوم پزشکی کشور آدرس http://journals.research.ac.ir/ رو در نوار جستجوی مرورگرتون وارد کنید تا صفحه زیر براتون باز بشه:

جستجوی ساده

همونطور که می‌بینید جستجو در این سامانه بسیار ساده هست و فقط سه جنبه نمایه، انتشار و زبان رو بررسی می‌کنه. اگه این سه تا برامون مهم نباشه می‌تونیم به سادگی تنها و تنها موضوعی که می‌خوایم مجله مرتبط با اون باشه رو جستجو کنیم. برای نمونه من می‌خوام ببینم چه مجلات مدیریتی وجود داره؟ بنابراین عبارت «مدیریت» رو جستجو می‌کنم. همونطور که میبینید 6 مجله به من معرفی شد.

جستجوی پیشرفته

گاهی وقت‌ها برای ما مهمه که مجله‌مون به زبان انگلیسی باشه یا در پایگاه خاصی نمایه بشه. در این موارد از طریق زبانه‌های مربوطه تنظیمات رو اعمال می‌کنیم. برای مثال من دنبال مجلاتی می‌گردم که در ایران مدکس نمایه میشن و انتشار اون‌ها بهنگام بوده. همونطور که مشاهده می‌کنید 4 مجله به من پیشنهاد شد.

یه نکته جالب درباره اسکپوس بگم و اونم اینکه چکیده انگلیسی برخی مجلاتی که مقالات فارسی رو چاپ می‌کنن اسکپوس هست. این فرصت مناسبی هست برای کسانی که دارن اولین مقالاتشون رو می‌نویسن اونو در مجلات فارسی معتبر چاپ کنن. برای مثال می‌خوایم یه مقاله در خصوص بهداشت در یه مجله اسکپوس فارسی چاپ کنیم. همونطور که در تصویر می‌بیند، 2 مجله پیشنهاد شده که یکی از اون‌ها فارسی هست و با موضوع ما همخوانی داره.

مجلات انگلیسی

بسیاری از مجلات ایرانی هستن که مقالات اون‌ها به زبان انگیسی چاپ می‌شن. تو این سامانه می‌تونید این مجلات رو هم پیدا کنید. برای مثال من دنبال مجله‌ای هستم در حوزه سیاستگذاری سلامت، که اسکپوس باشه و بهنگام منتشر شده باشه. همونطور که در تصویر مشخصه یک مجله به من پیشنهاد شد.

امیدوارم بتونید با دو آموزشی که در این دو مقاله یاد گرفتید هرچه زودتر مجله مناسبتون رو پیدا کنید!

منتظر نظرات و سوالات شما در انتهای این مقاله هستم.

دوستدار شما- خاطره خانجانخانی

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور