اگه حتی برای یک بار هم که شده تصمیم گرفته باشید یه مقاله در ژورنال‌های معتبر چاپ کنید، قطعا با درسر انتخاب مجله مناسب روبرو شدید: چطور مجله مناسب مقاله‌ام رو پیدا کنم؟ از بین این همه مجله مقاله‌ام رو در کدوم مجله چاپ کنم؟ چطور مطمئن بشم مجله معتبر هست یا نه؟ و سوالاتی از این قبیل برای همه ما آشنا هستن. در این مقاله می‌خوام یه سامانه بسیار خوب داخلی رو بهتون معرفی کنم که بتونید به راحتی یه مجله مناسب برای مقاله‌تون پیدا کنید.

اندرحکایات سامانه منبع یاب

سامانه منبع یاب در حقیقت یه پایگاه داده‌ای هست که با هدف تهیه فهرست کامل و به روز منابعی که با وزارت بهداشت در اشتراک هستند طراحی شده. در این سامانه شما می‌تونید با جستجوی عبارت مورد نظر، جستجوی الفبایی یا موضوعی یک مجله مناسب رو با توجه به موضوع پژوهشتون پیدا کنید. از طرف دیگه این سامانه شاخص‌هایی برای ارزیابی مجلات در اختیار شما قرار می‌ده که بر اساس اون‌ها می‌تونید بهترین مجله رو برای مقاله خودتون انتخاب کنید. کمک سومی که این سامانه به پژوهشگران می‌کنه اینه که مشخص می‌کنه یک مجله در کجا نمایه میشه. برای مثال شما یه مجله انتخاب کردید اما نمی‌دونید آیا پابمد هست یا نه؟ برای فهمیدن این موضوع می‌تونید عنوان مجله رو در سامانه منبع یاب جستجو کنید و اطلاعات علم‌سنجی راجع به اونو ببینید.

به طور خلاصه کارهایی که سامانه انجام می‌ده عبارتند از:

جستجوی یک مجله متناسب با مقاله شما

ارائه شاخص‌های ارزیابی مجلات موجود در سامانه

ارائه شاخص‌های ارزیابی مجلاتی که پژوهشگر جستجو کرده اما از هویت اون‌ها اطلاعی نداره.

کار با سامانه منبع یاب

برای شروع و کار باسامانه منبع یاب، می‌تونید آدرس اون رو به نشانی http://rsf.research.ac.ir/ در نوار جستجوی مرورگرتون جستجو کنید و یا اینجا رو کلیک کنید!

اولین صفحه ای که در این سایت با اون روبرو می‌شید صفحه زیر هست که به ترتیب اجزای اون رو پیش می‌ریم:

توجه مهم: در طول این مقاله، نام چند مجله آورده شده. هدف از این کار فقط و فقط ساده سازی مطلب و ارائه یک آموزش کاربردی هست و نویسنده هیچ کدوم از مجلات رو رد یا تائید نمی‌کنه! 😊

1.جستجوی ساده

در قسمت جستجوی ساده شما می‌تونید با جستجو کردن نام مجله یا کتاب مورد نظرتون اطلاعات مربوط به اون رو استخراج کنید. این زبانه زمانی کابرد داره که شما یک مجله رو انتخاب کردید اما نمی‌دونید اون مجله مورد تایید وزارت بهداشت هست یا نه؟ برای مثال من اطلاع ندارم که مجله International Journal of Health Policy and Management مورد تائید وزارت بهداشت هست یا نه و در چه پایگاه داده‌ای نمایه می‌شه؟

خب، عنوان مجله رو توی جعبه جستجوی ساده، جستجو می‌کنم:

همونطور که در تصویر مشخصه، این مجله مورد تائید وزارت بهداشت هست. ضمن اونکه اطلاعاتی دیگه‌ای مثل IF مجله، Open Access بودن اون، ناشر اون و... رو هم به ما نشون می‌ده. همچنین با کلیک کردن روی لینک مجله می‌تونید وارد صفحه اصلی اون بشید.

البته جستجوی ساده کاربرد دیگه‌ای هم داره. گاهی وقت‌ها شما دنبال یه مجله‌ هستید که مقالات یه حوزه خاص رو پذیرش کنه. برای مثال من می‌خوام مقاله‌ای در زمینه پرستاران چاپ کنم. بر همین اساس می‌تونم با جستجو کردن عبارت Nurse در باکس جستجوی ساده، مجلاتی رو پیدا کنم که در حوزه پرستاری کار می‌کنن. همونطور که می‌بینید در این جستجو 138 مجله پبشنهاد شد. مشکل این روش اینه که عنوان برخی از مجلات صراحتا در باره یه موضوع خاص نیست ولی مقالات مرتبط با کار شما رو چاپ می‌کنه. برای مثال مجله حیات به همین صورت هست که ممکنه با این روش جستجو شما نتونید اون رو پیدا کنید.

2.جستجوی پیشرفته

در قسمت جستجوی پیشرفته، شما می‌تونید از قبل اطلاعات مورد نظرتون رو در خصوص مجله دلخواهتون وارد کنید. برای مثال من دنبال مجله‌ای می‌گردم در حوزه مدیریت، که IF اون بیشتر از 5 باشه، ناشر اون الزویر باشه و یک مجله ISI باشه. همونطور که می‌بینید، سامانه 6 مقاله رو برای من پیشنهاد کرده که این ویژگی‌ها رو دارن.

3.جستجوی موضوعی

گاهی اوقات هست که شما می‌خواید در یه حوزه خاص مجله‌ مناسب پیدا کنید و نتونستید از طریق دو روش قبل مجله مناسبی انتخاب کنید. در جستجوی موضوعی شما موضوع و حوزه مطالعه‌تون رو انتخاب می‌کنید و سامانه منبع یاب مجلات مناسب رو به شما پیشنهاد می‌ده. در این قسمت هم مانند جستجوی پیشرفته می‌تونید اطلاعات دیگه‌ای رو هم اضافه کنید.

برای مثال من یه مجله می‌خوام که در حوزه اقتصاد سلامت باشه و در پایگاه ISI نمایه بشه. کاری که باید انجام بدم اینکه که از درختواره مربوطه، شاخه Health sciences رو انتخاب کنم و گزینه Health Economics رو بزنم. و در زبانه index in هم گزینه ISI رو انتخاب کنم. همونطور که در تصویر مشاهده می‌کنید 535 مجله به من پیشنهاد شد.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشه. لطفا سوالاتتون رو در پایین همین صفحه ارسال کنید.

دوستدار شما- خاطره خانجانخانی

دیدگاهتان را بنویسید