اولین باری که واژه پروپوزال و پروپوزال نویسی رو شنیدم، ترم یک کارشناسی بودم! یادمه حتی نمی‌تونستم از روی کلمه‌اش به درستی بخونم، چه برسه به اینکه اونو از حفظ بگم!!

پروپوزال نویسی واژه آشنایی بین پژوهشگران و دانشجویان هست. تمامی دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی و حتی در برخی دانشگاه‌‌ها و رشته‌ها در مقطع کارشناسی برای اخذ مدرک باید یه پروپوزال بنویسن و اونو انجام بدن. بنابراین داشتن دانش و مهارت پروپوزال نویسی یه موضوع مهمه که باید به اون توجه بشه.

دانلود آموزش پروپوزال نویسی اصلا سخت نیست!

در این مقاله چی یاد میگیریم؟

موضوعاتی که در این مقاله بیان می‌شه ذهن شما رو برای نوشتن یه پروپوزال مناسب آماده می‌کنه. سرفصل‌های اصلی این مقاله عبارتند از:

واژه شناسی پروپوزال

انواع پروپوزال

اجزای پروپوزال

توضیح درباره اجزا

در ادامه هر یک از این بخش‌ها به تفکیک توضیح داده می‌شن.

واژه شناسی پروپوزال

کلمه پروپوزال Proposal از واژه propose به معنای پیشنهاد دادن هست. در واقع در یک پروپوزال شما یک پیشنهاد پژوهشی ارائه می‌دید و طرحی که در ذهن دارید رو به صورت مکتوب و با ذکر جزئیات کامل روی کاغذ میارید. پروپوزال نقشه و رکن اصلی هر تحقیق و پژوهشه که بر اساس اون پژوهشگر مسیر و اهداف خودشو مشخص می‌کنه و برای رسیدن به اهداف پژوهشی دست به آزمایش و جستجو می‌زنه. به بیان دیگه اگه یه پژوهش رو به یه سفر تشبیه کنیم، پروپوزال نقشه راه اون سفر هست. بنابراین خیلی مهمه که چطور نوشته بشه. چون در رسیدن یا نرسیدن ما به اهداف پژوهشیمون نقش بسیار مهمی داره.

انواع پروپوزال

پروپوزال‌ها تقریبا در تمام دنیا به یه صورت هستن. به این معنی که اجزای اصلی اون‌ها مشابه. اما در برخی پژوهش‌ها ممکنه یه سری اجزا به پروپوزال اضافه بشه یا روی اون تاکید بیشتری بشه. مثلا پروپوزال‌هایی که برای مرور سیستماتیک نوشته می‌شن اجزای بیشتری نسبت به سایر پروپوزال‌ها لازم دارن. البته من بیشتر درگیر پروپوزال‌های مطالعات حوزه نظام سلامت بودم و خیلی وارد حوزه‌های فنی نشدم. بنابراین اگه تفاوت زیادی بین این دو دسته پروپوزال وجود داره، خوشحال می‌شم در نظرات اونو مطرح کنید!

اجزای پروپوزال

رسیدیم به مهمترین بخش از مقاله، یعنی اجزای پروپوزال. اگه بخوایم یه طور کلی بررسی کنیم هر پروپوزال تقریبا 3 بخش اصلی داره. بخش اول اطلاعات کلی در باره پروپوزال و طرح پژوهشی شما هست که به طور خلاصه به مخاطب پروپوزال شما می‌گه در این طرح پژوهشی قراره روی چه موضوعی پژوهش انجام بشه. همچنین اطلاعاتی درباره ارائه دهندگان طرح هم داده می‌شه.

قسمت دوم پروپوزال بخش اصلی پروپوزال رو تشکیل می‌ده. در این قسمت باید اطلاعات کاملی درباره پژوهشی که می‌خواید انجام بدید رو بیان کنید. این اطلاعات شامل موارد زیر هستن:

دانلود آموزش پروپوزال نویسی اصلا سخت نیست!

عنوان پروپوزال

اولین قسمت پروپوزال، عنوان پروپوزال هست. عنوان پروپوزال در حقیقت بیان کننده نام پژوهشی هست که می‌خواید انجام بدید. عنوان پروپوزال باید در راستای موضوع پژوهشتون باشه. برای مثال اگه پژوهش شما بر روی پرستاران باشه عنوان شما هم باید دارای این کلمه باشه و یا در همین راستا نوشته بشه. یه عنوان خوب نه باید خیلی کلی و کوتاه باشه و نه خیلی دقیق و طولانی. اطلاعاتی که حتما باید در عنوان به اون توجه بشه شامل متغیرهای پژوهش، اینکه قرار هست چه چیزی در متغیرهای پژوهش اندازه گیری بشه، جامعه هدف و در پژوهش‌های توصیفی سال انجام پژوهش.

بیان مساله و ضرورت اجرای طرح

قسمت بیان مساله تقریبا مشابه قسمت مقدمه مقالات هست. در این قسمت باید اطلاعات جامع و کاملی در خصوص موضوعی که قرار هست روی آن پژوهش انجام بدید صحبت بشه. در حقیقت باید اون موضوع تعریف بشه و اهمیت اون مشخص بشه. اگه مطالعه شما یک مطالعه چند متغیره هست، باید برای هر متغیر در یک پاراگراف جداگانه توضیحات مربوط به اون رو بیان کنید، یعنی باید متغیرتون رو تعریف کنید و بگید اهمیت اون چی هست که شما تصمیم گرفتید در مورد اون پژوهشی انجام بدید.

چیزی که در بیان مساله حتما باید بهش توجه بشه، پیوستگی مطالب هست. یعنی مطالبی که در بیان مساله می‌نویسید از پیوستگی برخوردار باشن و کل متن بیان مساله شما درباره یک موضوع واحد صحبت کنه.

نکته‌ای که حتما باید به اون توجه کنید اینه که در بیان مساله‌تون حتما ذکر کنید چرا انجام دادن این پژوهش مهمه؟ برای مثال می‌تونید بیان کنید که پژوهش‌های پیشین چه کارهایی در زمینه و موضوع پژوهش شما انجام دادن و چه شکاف‌های اطلاعاتی وجود داره که مطالعه شما می‌تونه اونا رو پر کنه؟

سابقه طرح و بررسی متون

در این قسمت بیان می‌کنید که چه پژوهش‌هایی در گذشته انجام شده و به چه نتایجی در حوزه موضوع پژوهشی شما رسیدن. بهترین نحوه‌ی که می‌تونید این قسمت رو بنویسید اینه که اونو در قالب یه مقاله مروری تدوین کنید. به عبارت دیگه فرض کنید می‌خواید یه مقاله مروری در باره موضوع کارتون بنویسید و اون مقاله مروری می‌شه سابقه طرح شما. در این روش شما علاوه بر اینکه دید کامل و عمیقی نسبت به پژوهش‌های انجام شده به دست میارید، بررسی متون اصولی‌تری هم خواهید داشت.

اهداف، سوالات و فرضیات طرح

معمولا این دو قسمت باهم دیگه بیان می‌شن چرا که به هم مرتبط هستن. اهداف طرح شامل اهداف یا هدف اصلی، اهداف فرعی و اهداف کاربردی هست. هدف اصلی در حقیقت همون هدف کلی هست که شما به خاطر اون این پژوهش رو انجام دادید. معمولا همون عنوان رو به عنوان هدف اصلی طرح می‌نویسن. البته در برخی منابع هم ذکر می‌شه که نباید دقیقا عین عنوان رو هدف اصلی نوشت و باید کمی اونو تغییر داد. بسیاری از این موضوعات سلیقه‌ای هست و به تجربه استاد راهنما و یا شورای پژوهشی که قرار هست پروپوزال رو در اون تصویب کنید ارتباط داره.

دسته دوم اهداف، اهداف فرعی هستن. اهداف فرعی در حقیقت خورد شده و ریز شده اهداف اصلی هستن. در حقیقت هر کدوک از اهداف فرعی، یکی از متغیرها رو براتون مشخص می‌کنه و مجموع نتایج اهداف فرعی، شما رو به هدف اصلی می‌رسونه.

بعد از اهداف فرعی، نوبت به اهداف کاربردی می‌رسه. این اهداف در حقیقت بیان کننده اون هستند که پژوهش‌ شما در نهایت به چه نتیجه کاربردی خواهد رسید و قرار هست چه مشکلی رو به چه روشی حل کنه؟

در ادامه سوالات و فرضیات پژوهش رو داریم. سوالات و فرضیات پژوهش با اهداف فرعی پژوهش در ارتباط هستن. اما چه تفاوتی بین سوالات و فرضیات وجود داره؟

زمانی که شما یک پیش زمینه ذهنی درباره نتایج کارتون دارید، می‌تونید از فرضیه استفاده کنید. اما زمانی که شما هیچ پیش‌زمینه ذهنی درباره نتایج کارتون ندارید، باید سوال پژوهشی طرح کنید.

دانلود آموزش پروپوزال نویسی اصلا سخت نیست!

روش اجرای طرح

در قسمت روش اجرا، شما باید به دقت مشخص کنید که برای رسیدن به هر یک از اهداف اصلی و فرعی پژوهش، چه کاری انجام می‌دید؟ اگه قرار هست از یه ابزار برای گرداوری اطلاعاتتون استفاده کنید، مثل پرسشنامه، باید حتما روایی و پایایی اون رو مورد بررسی قرار بدید و ذکر کنید. همچنین اطلاعات مربوط به جامعه هدف، نحوه نمونه گیری و حجم نمونه رو هم باید مطرح کنید.

منابع

در انتهای پروپوزال، باید منابعی که در تدوین اون استفاده کردید رو بنویسید. حتما دقت کنید که منابع معتبر و به روز باشن. بهتره منابع رو به انگلیسی ترجمه کنید تا زمانی که از نرم افزارهای مختلف اونو به پروپوزالتون وارد می‌کنید به هم ریخته نشن.

و در نهایت یک کلید طلایی برای نوشتن پروپوزال

بهترین راهی که می‌تونید پروپوزال نویسی رو یاد بگیرید اینه که از روی چند نمونه پروپوزال نگاه کنید و ببینید اونها چطور نوشته شدن. سپس با توجه به نکاتی که گفتم میتونید پروپوزالتون رو بنویسید.

خوشحال می‌شم نظرات و تجربیاتتون رو با من به اشتراک بذارید.

دیدگاهتان را بنویسید