همونطور که خاطرتون هست در مقاله قبلی درباره مسئولیت گریزی کودکان صحبت کردم. اگه مقاله قبلی رو نخوندید پیشنهاد می‌دم اول اونو از اینجا بخونید!

شاید دوست داشته باشید: با کودک بی مسئولیت چه کنیم؟

همونطور که در مقاله قبل گفتم، یکی از دغدغه‌های والدین اینه که کودکشون مسئولیت‌پذیر نیست و کارهایی که باید انجام بده رو با اکراه و با گریه انجام می‌ده و هر طور هست سعی می‌کنه از انجام دادن اون کار طفره بره. در مقاله قبل روش سقراطی یا بله بله رو توضیح دادم. اما شاید یکی از سوالاتی که برای شما پیش اومده باشه این باشه که چطور میشه روش سقراطی رو برای کودکان استفاده کرد؟

https://khtshop.com/21/%D8%AA%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B4-qbq.jpg

در این مقاله می‌خوام کتاب QBQ رو در این خصوص بهتون معرفی کنم.

کتاب QBQ یا «سوال پشت سوال» نوشته جان جی میلر و کارن جی میلر در این باره صحبت می‌کنه که چطور می‌تونیم پدر و مادر موفقی باشیم و حس مسئولیت‌پذیری رو در فرزندانمون تقویت کنیم؟

با پرسیدن سوال درست می توان مسئولیت پذیری را در کودکان ایجاد و تقویت کرد.

این کتاب اولین بار در سال 1394 چاپ شده و تا کنون چندین بار تجدید چاپ شده است.

محتوای کلی کتاب در این باره صحبت می‌کنه چطور با استفاده از سوال پرسیدن و پرسیدن سوالات درست شکایت و بی مسئولیتی رو در خونه کم کنیم؟

شاید دوست داشته باشید: آموزش بهداشت فردی به کودکان

البته این نکته رو نباید فراموش کنیم که رفتار کودکان آینه رفتا ماست و بهتره به جای کنترل رفتار اون‌ها، کنترل رفتار خودمون رو در دست بگیریم ؛ چون بچه‌ها شنونده‌های خوبی نیستند؛ اما مقلدهای خیلی خیلی خوبی هستند:

اگه لج کنید؛ لج می‌کنن!

اگه داد بزنید؛ داد می‌زنن!

اگه احترام بگذارید؛ احترام می‌گذارن!

اگه اول سلام کنید؛ اول سلام می‌کنن!

اگه مهربان نگاه کنید؛ مهربان نگاه می‌کنن! و…

https://farzandanesaleh.ir/wp-content/uploads/2018/09/%D9%84%D8%AC%D8%A8%D8%A7%D8%B2.jpg

پیشنهاد می‌دم محتوای کتاب رو اول یه بار برای خودتون امتحان کنید و بعد اونو رو فرزند دلبندتون به کار ببرید. اینجوری قطعا نتیجه بهتری خواهید دید.

حالا به نظرتون چه کسی باید شروع کنه؟!

شاید دوست داشته باشید: کتاب الکترونیکی پاسخی به نگرانی های والدین

پاسخی بگذارید