طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنندطراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند

خاطره خانجانخانی

از صفر تا صد پژوهش- چگونه یک موضوع تحقیق مناسب را انتخاب کنیم؟

میشه گفت پیدا کردن یه موضوع تحقیق اولین گام انجام یه پژوهش هست. راه‌های مختلفی برای انتخاب یه موضوع مناسب برای تحقیق وجود داره. در این مقاله 10 راه رو برای انتخاب یک موضوع پژوهش بررسی می کنیم.

انتخاب حوزه پژوهش

اول ببینید در رشته تخصصی‌‎تون به چه حوزه‌ای علاقه دارید؟ برای این کار می‌تونید به واحد‌های تخصصی‌تون مراجعه کنید. مثلا تو رشته مدیریت واحد‌های تخصصیِ منابع انسانی، برنامه‌ریزی استراتژیک، بازاریابی و… تدریس می‌شه که هر کدوم یه حوزه پژوهش به حساب میان.

بعد از اینکه حوزه پژوهش رو انتخاب کردید ببینید تاکنون چه پژوهش‌هایی در این زمینه انجام شده برای مثال:

1- پایان نامه‌های انجام شده رو بررسی کنید:

هرساله تعداد زیادی پایان نامه  و پژوهش در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مختلف و با موضوعات مختلف انجام می شه. بسیاری از این مطالعات، پژوهش هایی هستن که زیر مجموعه یک پژوهش بزرگ تر یا مگا پروژه اند. با مراجعه به سامانه گنج و یا کتابخانه‌های دانشگاه‌های مختلف، ببینید چه مطالعاتی در حوزه مورد نظر شما انجام شده. با این کار می‌تونید ایده‌های پژوهشی خوبی پیدا کنید. نه تنها در ایران، بلکه می تونید به مطالعات انجام شده در سایر دانشگاه های دنیا هم به طور رایگان دسترسی داشته باشید.

https://www.timeshighereducation.com/sites/default/files/styles/the_breaking_news_image_style/public/phd_bound.jpg?itok=eUdz9AXl

2- مقالا چاپ شده در اون حوزه رو بررسی کنید:

مطالعه مقالات چاپ شده به شما کمک می‌کنه که از پیشینه پژوهش در اون حوزه مطلع بشید. اینکه چه کارهایی انجام شده و چه فرضیه‌هایی تائید یا رد شدن.

3- محورهای همایش‌ها رو مطالعه کنید:

هرساله همایش ها و سمینارهای بسیاری در سراسر دنیا در حوزه های مختلف برگزار می شن. معمولا محورهای این سمنیارها بر اساس مشکلات روز اون حوزه تنظیم و طراحی می شن. بررسی محور همایش‌های مربوط به حوزه پژوهشی یکی از راه‌های خوبی هست که می‌تونید تازه‌ترین چالش‌های پژوهشی رو پیدا کنید.

4- پیشنهادات پژوهشی مطالعات قبلی رو بررسی کنید:

در تمامی مطالعات پژوهشگران پیشنهاداتی رو برای مطالعات آینده ارائه می دن. بررسی این پیشنهادات می‌تونه برای انتخاب موضوع پژوهش مفید باشه. چراکه قبل از شما حداقل یک نفر روی اون موضوع کار کرده و متوجه شکاف های پژوهشی موجود شده. بنابراین بررسی این پیشنهادات میتونه موضوعات جالبی رو برای شما ایجاد کنه.

5- اولویت‌های پژوهشی مراکز تحقیقاتی رو مطالعه کنید:

مراکز تحقیقاتی هرساله اولویت های پژوهشی خودشون رو بر اساس نیاز منطقه و همچنین حوزه ای که در اون فعالیت می کنن در اختیار پژوهشگران قرار میدن. مطالعه این اولویت‌ها می‌تونه برای انتخاب موضوع پژوهش کمک کننده باشه.

https://agentmajeur.com/wp-content/uploads/advice-thesis-writing.jpg

6- از افرادی که در محیط کار هستند سوال کنید:

این افراد به دلیل اینکه با فرایندها و مراحل انجام کار ارتباط نزدیکی دارن می‌تونن مشکلات و چالش‌های حوزه رو بهتون بگن.

7- در جلسات تخصصی شرکت کنید:

شرکت در این جلسات دروازه بزرگ دستیابی به سوالات متنوع پژوهشی هست. اگه به این جلسات دسترسی دارید حتما شرکت کنید!

8- از سایر پژوهشگران کمک بگیرید:

این افراد به دلیل اینکه با فرایندها و مراحل انجام کار ارتباط نزدیکی دارن می‌تونن مشکلات و چالش‌های حوزه رو بهتون بگن.

9- مشکلات سایر رشته‌ها رو بررسی کنید:

امروزه انجام دادن پژوهش‌های بین رشته‌ای بسیار ارزشمنده. سعی کنید بین رشته‌ای فکر کنید.

10- از خلاقیت خودتون استفاده کنید:

به عنوان کسی که دانش‌آموخته یه رشته خاص هست ببینید چه مشکلاتی در اون حوزه وجود داره. مطمئن باشید با تقویت روحیه پژوهشگری تون میتونید سوالات پژوهشی زیادی پیدا کنید!

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور