طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنندطراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند

خاطره خانجانخانی

از صفر تا صد پژوهش- چگونه مقاله خود را سابمیت کنیم؟

سابمیت کردن مقاله یکی از گام‌های مهم برای اتشار یک مقاله علمی هست. در این نوشته یاد می‌گیریم چطور یک مقاله علمی رو سابمیت کنیم.

مراحل سابمیت کردن یه مقاله عبارتند از:

پیدا کردن مجله یا ژورنال مناسب

تنظیم دستنوشته (manuscript) بر اساس دستورالعمل مجله

تهیه کاور لتر (cover letter or covering letter)

ارسال مقاله به مجله

در ادامه هر یک از گام‌ها رو باهم بررسی می‌کنیم تا ببینیم چه نکاتی رو باید رعایت کنیم.

پیدا کردن مجله یا ژورنال مناسب

یکی از گام‌های اصلی و مهم برای سابمیت کردن مقاله، پیدا کردن مجله مناسب هست. منظور از مجله مناسب، مجله‌ای هست که موضوع مقاله ما در حوزه کاری اون مجله باشه. مثلا مجله‌ای که در حوزه آموزش پرستاری فعالیت می‌کنه احتمال اینکه نتایج پژوهش‌های مربوط به مدیریت پرستاری رو چاپ کنه ضعیفه، با وجود اینکه هر دو در حوزه پرستاری هستند.

نکته دوم در خصوص انتخاب مجله مناسب، توجه به پایگاه‌های داده‌ای هست که مجله در اون نمایه می‌شه. پایگاه‌های داده در حقیقت موسسات نمایه کننده هستن که بر اساس یک سری فاکتورها مثل کیفیت مقالاتی که در یک مجله خاص چاپ شده، سرعت چاپ مقالات، تعداد انتشارهای به موقع، تعداد مقالات چاپ شده و… مجلات مختلف رو نمایه یا index می‌کنن. برای اینکه شما بتونید یه مجله خوب پیدا کنید باید با توجه به مقاله‌تون مجله مناسبی رو پیدا کنید که در جای درستی ایندکس می‌شه. برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره نمایه به دست بیارید حتما مقاله ….. رو بخونید.

به طور خلاصه، دو فاکتور مهم در انتخاب مجله مناسب توجه به scope یا حوزه و توجه به index یا نمایه مجله هست.

تنظیم دستنوشته (manuscript) بر اساس دستورالعمل مجله

بعد از اینکه مجله مناسب انتخاب شد، نوبت به تنظیم مقاله برای مجله هست. منظور از دستورالمعل مجله، شیوه طراحی صوری مقاله هست، قبل از اینکه بخوایم اون رو اصلاح کنیم. هر مجله‌ای برای خودش یه دستورالمعلی برای طراحی صوری داره. برای مثال در برخی مجلات لازمه چکیده به صورت ساختار یافته باشه ولی در بعضی مجلات دیگه چیکده به صورت ساختار نیافته هست. همچنین ادبیاتی که در بخش‌های مختلف مقاله استفاده می‌شه می‌تونه متفاوت باشه، مثلا در برخی مجلات از عبارت واژگان کلیدی در چکیده استفاده می‌کنن و بعضی دیگه از عبارت کلیدواژگان. برای اینکه بتونید دستنوشته‌تون رو بر اساس دستورالعمل مجله تنظیم کنید، باید بخش برای نویسندگان مجله رو بررسی کنید تا ببینید چه چیزهایی رو باید رعایت کنید.

تهیه کاور لتر (cover letter or covering letter)

یکی از مراحل مهم برای ارسال مقاله، تنظیم کاور لتر هست. کاور لتر در حقیقت یه نامه اختصاصی برای سردبیر مجله هست که در اون درخصوص دستنوشته‌ای که به مجله ارسال کردیم، اهمیت اون دستنوشته و مختصری از نتایج اون رو ارائه می‌کنه. بجز این موارد، در کاور لتر باید گفته بشه که هیچ کدوم از نویسندگان تعارض منافع ندارن و همه اون‌ها در تدوین مقاله مشارکت داشته و از محتوای اون باخبر هستند.

ارسال مقاله به مجله

و اما گام نهایی ارسال دستنوشته به مجله هست. برای اینکه بتونید دستنوشته رو به مجله بفرستید باید به دستورالعمل مجله توجه کنید. امروزه بسیاری از مجلات فروم‌هایی برای ارسال مقالات دارن که با عضویت در اون‌ها و پر کردن اطلاعات لازم می‌تونید به راحتی کمتر از 15 دقیقه مقاله خودتون رو سابمیت کنید. البته در نظر داشته باشید که بعد از سابمیت شدن مقاله، نمی‌تونید در اون اصلاحاتی رو ایجاد کنید و باید منتظر بشید تا ببینید نظر سردبیر مجله در مورد مقاله‌تون چی هست.

بعد از ارسال دست نوشته چه اتفاقی می‌افته؟

بعد از سابمیت کردن مقاله باید منتظر باشید و ببینید نظر و تصمیم سردبیر مجله درباره دستنوشته شما چی هست؟  اگه دستنوشته شما پذیرفته شد احتمالا برخی اصلاحات براتون فرستاده می‌شه که باید اون‌ها رو در بازه زمانی مشخص شده اصلاح کنید و به مجله پاسخ بدید. این رو هم در نظر داشته بشید که ممکنه به هر دلیلی مقاله شما توسط سردبیر مجله رد بشه و مجبور بشید تمامی این مراحل رو برای سابمیت کردن دستنوشته‌تون در یه مجله دیگه تکرار کنید! بعضی از مجلات دلایل رد دستنوشته شما رو هم اعلام می‌کنن. گاهی اوقات دلیل رد دستنوشته مواردی هستن که قابل برطرف شدن هستن، مثلا ادبیات نگارش دستنوشته ضعیفه یا نتایج به خوبی تحلیل نشده و بحث مقاله نیاز به کار داره و… در این شرایط، بهترین کار اینه که قبل از اینکه دستنوشته‌تون رو به یه مجله دیگه ارسال کنید، بهتره این اصلاحات رو انجام بدید تا شناس پذیرش دستنوشته شما افزایش پیدا کنه. مطمئن باشید در نهایت می‌تونید به مجله خوب متناسب با دستنوشته‌تون پیدا کنید! امیدوارم از این مقاله استفاده لازم رو ببرید.

اگه سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید تا به شما پاسخ بدم.

دوستدار شما- خاطره خانجانخانی ?

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور