طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنندطراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند

خاطره خانجانخانی

از صفر تا صد پژوهش- چطور منابع را در اندنوت ساپرسکریپت (Superscript) یا بالانویس کنیم؟ آموزش تصویری

یکی از بخش‌های مهم هر مقاله، منابع اون هست. مجلات علمی برای چاپ دستنوشته‌ها شیوه‌های مختلفی از رفرنس نویسی رو پیشنهاد می‌دن. در برخی از مجلات از نویسندگان می‌خوان که منابعشون رو در متن ساپرسکریپت (Superscript) یا بالانویس کنن. در این نوشتار این نکته رو به صورت تصویری آموزش می‌دیم.

چطور منابع رو در اندنوت بالانویس کنیم؟

فرض کنید مجله از من خواسته تا منابع دست‌نوشته رو به شیوه Vancouver رفرنس‌نویسی کنم به طوری که منابع داخل متن  بالانویس باشن. همونطور که مشاهده می‌کنید منابع به شیوه Vancouver رفرنس‌نویسی شدن اما ساپرسکریپت نیستن.

برای بالانویس کردن منابع در EndNote X9 مراحل زیر رو پیش می‌ریم.

گام اول

اولین کاری که انجام می‌دید اینه که منابع‌تون رو به فرمتی که مجله ازتون خواسته رفرنس‌نویسی می‌کنید. برای مثال فرض کنید مجله از من خواسته منابع رو به شیوه Vancouver رفرنس نویسی کنم و این کار رو انجام می‌دم.

گام دوم

از زبانه Edit، گزینه Output styles رو انتخاب و سپس Edit ” Vancouver” رو انتخاب کنید. (از اونجایی که من شیوه رفرنس‌نویسی Vancouver رو انتخاب کردم برام Edit ” Vancouver” اومده. بنابراین اگه شما شیوه دیگه‌ای رو انتخاب کنید اسم همون شیوه براتون میاد.)

گام سوم

همونطور که میبیند با انتخاب گزینه Edit ” Vancouver” چینین پنجره‌ای براتون باز میشه. از درخت‌واره سمت چپ گزینه templates رو انتخاب کنید.

گام چهارم

مانند تصویر عبارت “Bibliography․Number” رو هایلات کنید. سپس از زبانه بالا Superscript رو انتخاب کنید.

همونطور که میبیند بعد از انتخاب Superscript، اندازه متن “Bibliography․Number” کوچک میشه.

در ادامه پنجره کوچک داخل صفحه اندنوت رو ببندید. از شما می‌خواد که قبل از بستن پنجره، استایل جدید رو ذخیره کنید.

شما می‌تونید این استایل جدید رو با هر اسمی که بخواید ذخیره کنید.

خب حالا به فایل وردمون بر می‌گردیم. از زبانه اندنوت، بگردید و اسمی که برای استایل جدید رفرنستون ذخیره کردید رو پیدا کنید.

اگه استایلتون رو ندیدید گزینه Select another Style… رو بزنید تا پنجره EndNote X9 Style براتون باز بشه. حالا در بین استایل‌های مختلف، سبک مورد نظرتون رو پیدا کنید.

بفرمایید! منابع شما سابسکریپت شدند! (برای اینکه مشخص باشه شماره‌ها رو هایلایت کردم.)

امیدوارم این نوشته به دردتون بخوره. اگه سوالی دارید لطفا پایین همین صفحه با ما به اشتراک بذارید.

دوستدار شما- خاطره خانجانخانی

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور