اگه کودک دلبند شما اسباب بازی‌هاشو از کف اتاق جمع نمی‌کنه، تو مهمونی به شما اسرار می‌کنه تا لباس‌های راحتی خانه رو به او بپوشانید، وقتی به فروشگاه یا بازار می‌رید درخواست می‌کنه اسباب‌بازی‌هایی رو برایش تهیه کنید که چند مدل از آن رو در خانه دارد، بی دلیل گریه می‌کنه تا به خواسته‌اش برسه، درست غذا نمی‌خوره و  و مواردی از این قبیل مطمئن باشید شما تنها نیستید!

بسیاری از کودکان در سنین پیش از دبستان هنوز با مفهوم مسئولیت‌پذیری آشنا نشدن و لازم هست اون‌ها رو مسئولیت پذیر کرد.

https://banooyeshahr.com/wp-content/uploads/2017/08/teach-your-kids-to-clean-their-room-large-banooyeshahr.jpg

مسئولیت پذیری مهارتی است که نیاز به آموختن دارد.

متاسفانه راهکارهایی که معمولا  توسط اطرافیان استفاده می‌شه فقط مشکل را برای لحظه‌ای کوتاه حل می‌کنه. برای مثال:

اگر زمانی که کودک دلبند شما گریه می‌کنه و تقاضایی نامعقول داره شما او را اینطور تهدید کنین که: «بذار برسیم خونه، نشونت می‌دم» شاید برای لحظه‌ای جواب بگیرید اما مطمئن باشید فقط با این کار اونو از محیط امن خونه می‌ترسونید و وقتی بزرگ‌تر شد باید انتظار شنیدن دروغ‌های او باشید.

شاید دوست داشته باشید: آموزش بهداشت فردی به کودکان

اگه وقتی که کودک عزیزتون سر ناسازگاری داره و شما به اون می‌گید که «اگه گریه نکنی فلان کار رو برات انجام می‌دم» یا «اگه آروم بشی فلان هدیه و اسباب بازی رو برات می‌خرم» خودتون رو برای رویارویی با یه باج‌گیر آماده کنید!! با این روند وقتی کودک شما بزرگ‌تر شد این‌بار برای انجام دادن مسئولیت‌های خودش هم از شما باج می‌گیره، مثلا میگه «اگه مشقامو بنویسم چکار برام می‌کنی؟»

اما از چه راهی می‌شه مسئولیت‌پذیری رو در کودک نازنینتون تقویت کرد؟

https://khabar-fouri.com/wp-content/uploads/%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%DB%8C.jpg

یکی از روش‌هایی که می‌تونه در این زمینه کمک کننده باشه استفاده از روش سقراطی یا بله بله هست. نقل هست که سقراط وقتی می‌خواست با دیگران ارتباط برقرار کنه طوری رفتار می‌کرد که فقط از فرد پاسخ بله می‌گرفت، طوری که طرف مقابلش رو مجبور می‌کرد تا با او موافقت کنه. حالا این تکنیک رو چطور برای کودکمون استفاده کنیم؟ اجازه بدید مثالی بزنم:

شاید دوست داشته باشید: کتاب الکترونیکی پاسخی به دل نگرانی های والدین

دوستی داشتم که کارشناس بهداشت بود. یه بار برام تعریف کرد که یه خانم با پسر کوچولوش برای معاینه پیشش میان. مادر اعتراض می‌کنه که علارغم اینکه آزمایش‌های فرزندش خوب بوده اما فرزندش خوب غذا نمی‌خوره و به عبارتی بد غذاست.

با استفاده از تکنیک بله بله سقراط می توان کودکان را به مسئولیت پذیری دعوت کرد.

دوستم اینطوری ادامه داد: «من سعی کردم با استفاده از تکنیک بله بله اونو به غذا خوردن دعوت کنم. یکم باهم صحبت کردیم و فهمیدم که به فوتبال علاقه داره. ازش پرسیدم: بزرگ شدی دوست داری چه کاره بشی؟ جواب داد: دوست دارم فوتبالیست بشم. بهش گفتم: بنظرت برای اینکه یه ورزشکار خوب بشی و بتونی خوب فوتبال بازی کنی چه ویژگی باید داشته باشی؟ یکم فکر کرد و گفت: باید قوی باشم! گفتم آفرین! حالا اگه بخوای قوی باشی باید چکار کنی؟ گفت: باید خوب غذا بخورم و میوه و سبزی هم بخورم. و من دقیقا به جوابم رسیدم!» دوستم در ادامه گفت بعد از دو هفته مادر اون کوچولو مجدد به مرکز بهداشت مراجعه کرده و تعریف کرده که چقدر روند تغذیه فرزندش بهبود پیدا کرده بود.

http://www.alamto.com/wp-content/uploads/2016/09/talk-to-children-about-drugs.jpg

شاید دوست داشته باشید: رشد شناختی و تکاملی کودک از تولد تا 8 سالگی- بخش دوم

بنابراین اگه اگه کودک دلبند شما اسباب بازی‌هاشو از کف اتاق جمع نمی‌کنه، تو مهمونی به شما اسرار می‌کنه تا لباس‌های راحتی خانه رو به او بپوشانید، وقتی به فروشگاه یا بازار می‌رید درخواست می‌کنه اسباب‌بازی‌هایی رو برایش تهیه کنید که چند مدل از آن رو در خانه دارد، بی دلیل گریه می‌کنه تا به خواسته‌اش برسه می‌تونید با همین تکنیک ساده اونو به مسئولیت پذیری دعوت کنید!

پاسخی بگذارید